Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün’den Öğretmenler Günü Gecesi

Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün’den Öğretmenler Günü Gecesi

https://fb.watch/g-Elfr3jbz/ 

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

BAŞKAN VARGÜN’DEN ÖĞRETMENLERE ÖZEL ANLAMLI GECE

Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün’ün, Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlediği özel gecede öğretmen ve aileleri unutulmaz anlar yaşadı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, 24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmeni unvanını verilmesi nedeniyle, 1982 yılından beri kutlanan ‘Öğretmenler Günü’nde Dağpınar Beldesinde görev yapan ve il dışındaki Dağpınarlı öğretmenler doyasıya eğlendi.

Digor Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, Digor Belediye Başkanı Nebi Kerenciler, Digor İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Demir’in de katıldığı gecede, yenilen yemeğin ardından yöresel sanatçıların söylediği türküler eşliğinde öğretmenler alileri ile birlikte uzun süre halay çekti. Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün’ün tek tek kırmızı karanfil sunduğu öğretenler, mutluluklarını alileri ve meslektaşları ile paylaştı. Gecenin sonunda Kafkas Halk Oyunları ekibinin performansları ise geceye renk kattı. Ekibin sahnelediği ateşli ve bıçaklı gösteri ise coşkuyu doruğa çıkardı. Başkan Vargün ve eşi gece boyunca öğretmen ve aileleri ile tek tek ilgilenerek sohbet etti. Digor İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Demir, beldede görev yapan öğretmenler için bu unutulmaz geceyi düzenlediği için Belediye Başkanı Ömer Vargün’e teşekkür plaketi verdi.

BAŞKAN VARGÜN, “KÜLTÜRÜN VE MEDENİYETİN TEMELİNİ EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN OLUŞTURUR”

Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün, gecede yaptığı konuşmada; kültürün ve medeniyetin temelini eğitim ve öğretimin oluşturduğunu ve onun yapıcısının ise öğretmenler olduğunu söyledi.

Kültürünü ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsünün öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşıldığını da konuşmasında belirten Başkan Vargün, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Bu önemli günde de öğretmenlik mesleğini, öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek önemlidir. Mesleğe yeni başlayan aday öğretmenlerin mesleğe kabul törenini gerçekleştirmek ve emekli öğretmenleri saygı ile anmak, mesleğini icra ederken çeşitli saldırılara maruz kalarak şehit düşmüş ve dünyadan ahirete göçmüş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anmak bizlerin görevidir.

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, saygı ve sevgi ile anıldığı, öğretmen ve öğretmenlik mesleği ile ilgili farkındalığın oluştuğunu güzel bir gündür.

İnsanoğlu var olduğu günden beri onun eğitimi de en az fiziksel varlığı kadar önemli ve değerli kabul edilmiştir. İnsan, içinde doğup büyüdüğü aile ortamında temel bilgileri aldıktan sonra daha donanımlı hale gelmesi için bir terbiyeciye, eğiticiye, öğreticiye yani öğretmene muhtaçtır. İnsan, öğretmen sayesinde ancak ahlakı, maneviyatı, bilgiyi beceriyi, medeniyeti öğrenebilir.

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarıların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bunu başarmak için fedakârca çalışan öğretmenlerimize saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.

Yüce Kitabımız Kuran “Oku!” emiri ile başlamıştır. Yine “Hiç bilenler ile bilmeyenler bir olur mu?” ayetini bilmeyenimiz nerede ise yok gibidir. İnsanlığın en kıymetli öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz ‘İlim Çin’de dahi olsa onu alınız, İlim öğrenmek, kadın-erkek her Müslümana farzdır.” sözleri öğrenmenin ve öğretmenin değerini ifade etmektedir. Bütün bu büyük hakikatlerin insana aktarılması işini üstlenen ideal insandır öğretmen. Bundan dolayıdır ki bütün öğretmenler, üzerimizdeki ağır sorumluluğun bilinci ile hareket etmeli, mesleğimizi en güzel bir şekilde yerine getirmeye gayret etmeliyiz.

Öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Kısaca sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür.

Öğretmen, öğrencilerine ve bütün topluma aydınlanmada liderlik yapma misyonunun sahibidir. Bu nedenle sürekli kendini geliştirmeli, yenilikleri yakından takip etmeli, mesleğinin onurunu ve şerefini her zaman korumalıdır. Bizim her halimiz saygınlığımızı arttırmalıdır. Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizeleri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum. “Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlardır.’ Öğretmenler: Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOKhttps://fb.watch/g-Elfr3jbz/


source